Bilgisayar mühendisi adayı kendini nasıl geliştirebilir? - Meslek Hocam | Soru Cevap


0Oy

Ya da hangi dilleri öğrenmekle başlamalıdır, nereden öğrenmesini önerirsiniz? Hiç bir programlama dili bilmeyen , yazılım bilgisi olmayan biri yani tamamen sıfırdan başlayacak bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi tavsiyelerinize ihtiyaç duyuyor :)

1 cevap1Oy

Ali Keskin Puan136
Merhaba Zeynep,

Öncelikle hedef olarak bilgisayar mühendisliğini seçtiğin için tebrik ederim. Sorunu meslekhocam.com 'un bildirimi üzerine görme şansım oldu ve bir Bilgisayar Mühendisi olarak ilk ağızdan cevaplamak istedim.

"Bilgisayar mühendisi adayı kendini nasıl geliştirebilir?" sorusuna en iyi cevap aslında, sürekli "Neden?" diye sormaktan geçer. Karşılaştığın her olaya neden diye yaklaşırsan öğrenme konusunda sonuca ulaşacaksın. Aradığın bilgiyi veya sorunun cevabını aramak kadar bulabilmekte önemlidir. Bu yüzden önce "Arama motorları nasıl çalışır?" konusunu biraz araştırarak bu konuda fikir edinmeni tavsiye ederim. Elbette ki herkes arama yapmasını biliyor burada yanlış anlaşılmak istemem. Yazılım yada bilişim konusunda arama yapılırken kelimeleri biraz daha saf halde kullanmak ve belirli siteleri daha çok göz önünde bulundurmak gereklidir. Örnek vermek gerekirse ;http://stackoverflow.com/ - https://github.com/  -  https://social.msdn.microsoft.com/Forums/tr-TR/home - http://yazilimsozluk.com/ vs. daha da arttırılabilir.

Bu adımdan sonra bence öğrenmen gereken yazılımdan çok bilgisayar bileşenleri olmalıdır. Temel parçalarını ve çalışma prensipleri iyi kavramak gerek. Nasıl çalıştığı hakkında fikrin olmadan yazılım ayağına atılman, zaten soyut olan kavramların daha da soyut olmasına neden olacaktır.

Yazılım ayağına geçecek olursak, benim ilk tavsiyem C Programlama Dilini öğrenmen olacaktır. Herkesin farklı önerileri olabilir başlangıç için fakat C 'yi öğrenmek sana çok büyük avantaj sağlayacaktır. Burada C 'yi öğrenmek olarak anlatmak istediğim aslında Algoritma Kurma temellerinin sağlam atılması içindir. Başlangıç olarak Algoritma geliştirmek gerek bunu sadece kağıt üzerinde yapmak hava da kalacağı için C Dili ile öğrenmek hem soyut olan kavramları anlaman da sana yardımcı olacak, hem Algoritma Kurma yapısını sana uygulamalı olarak öğretecek hem de kod olarak (syntax denir)  öğrendiklerini yarın her yerde kullanabileceksin. Yani öğrendiklerin boş olmayacak. C yada C++ ile başlayabilirsin. Mahsuru yok. C Dili ve C++ Dili arasında ki farkı  sana söylemiyorum, bunu dilleri öğrendiğin de senin anlaman daha faydalı olacaktır.

C için şöyle bir kaynak verebilirim : http://www1.gantep.edu.tr/~bingul/c/index.php?ders=1

Bu kaynak üniversite de birebir verilen derslere aittir.  En baştan sade bir şekilde anlatılmış. Faydalanılabilir.

Uygulamalı olarak görsel video dersleri de çok faydalı olabilir. Bunlardan bir tane kaynak verebilirim. Faydalı olacaktır.

Görsel Eğitimler için kaynak : http://www.muhammedmastar.com/

Daha sonrası için ise Java'yı öneriyorum fakat bu önerileri yapmak için çok erken, ilerleyen zamanlar da bu konular üzerin de sorularını bekliyor olacağız.

Saygılarımla,
Ali Keskin
...

Meslek Hocam üniversite hayatına gençleri hazırlamayı amaç edinmiş bir platform..
Mütevazi olmayı severiz fakat birçok konuda sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.Öğrenmek için .

Buraya Tıkla